CDSM CDSM Designer Návod k použití Řazení fotografií

Řazení fotografií


Jak je to s řazením fotografií v albu? Rada vhodná pro rychlý import fotografií do alba či do fotoknížky, kde chcete ovlivnit automatické řazení fotografií.


 1. První možností je, že při vytváření nového alba ve čtvrtém kroku zaškrtnete, že si nepřejete do alba umístit obrázky automaticky. V tom případě program fotografie jen nahraje, ale neumístí je do alba, kam si je budete moci vložit postupně sami v pořadí, které preferujete.
 2. Pro další postup si vybrané fotografie zkopírujte do jiné složky – na nich provádějte úpravy, abyste případně nepřišli o ty původní.
 3. Pomocí programu ZonerPhotoStudio změňte u fotografií čas na čas vyfocení (funkce Informace → Operace s informacemi → Nastavit Datum expedice podle EXIF
 4. V programu TotalCommander proveďte přejmenování:
  • nejdříve seřaďte vzestupně podle data
  • pak označte všechny fotografie a zvolte Soubor → Hromadné přejmenování
  • upravte přejmenování na Počítadlo [C] a hlavně nastavit Počet číslic na 4
  • Poté budete mít seznam, který když nahrajete do našeho CDSM Designeru, fotografie se seřadí podle data vyfocení i při automatické volbě.

Základním předpokladem správného seřazení je však správně nastavený čas ve fotoaparátu.

Ještě existuje možnost seřadit fotky v CDSM Designeru v pravém panelu, kde jsou vybrané fotky ke tvorbě fotoknihy, ale výsledek může být mírně odlišný, jelikož někdy se čas vyfocení změní na datum nahrání do počítače.