CDSM Časté dotazy Příprava a odeslání fotografií

Příprava a odeslání fotografií


Fotografie je před odesláním potřeba připravit, aby výsledek byl přesně podle Vašich představ. Přinášíme Vám postup, jak přesně připravit fotografie a popisky pro kalendář a způsob odeslání k nám ke zpracování.

Kapitoly

  • Příprava fotografií
  • Příprava popisků

Příprava fotografií

V první řadě si vyberte fotografie, které chcete mít ve svém kalendáři a zkopírujte si je do samostatné složky v počítači. Vzhledem k tomu, že se budou fotografie ořezávat, předejdete tak "znehodnocení" Vašich originálních fotografií. Umístěním do jedné složky Vám také ulehčí odeslání fotografií ke zpracování.

Příprava fotografií

Pojmenování fotografií

Fotografie si očíslujte (pojmenujte) podle pořadí, v jakém chcete fotografie mít v kalendáři. Tedy: 001.jpg, 002.jpg, 003.jpg, atd. Fotografii, kterou chcet emít na tiutlní stránce (u kalendářů) pojmenujte jako 000.jpg. Fotografie přejmenujete jednoduše v průzkumníkovi Windows, stiknutím klávesy F2.

Příprava fotografií

K úpravám fotografií využijte program Zoner Photo Studio 11, který je na webu výrobce poskytnutý zdarma k vyzkoušení po dobu 90ti dní. Program spusťte a vyberte si vytvořenou složku s fotografiemi pro Váš kalendář. Následně vyberte fotografii, kterou budete upravovat a v horní liště sitskněte tlačítko Editor.

Příprava fotografií

Otevře se Vám nové okno editoru. V pravé svislé liště vyberte nástroj Oříznout (C). Tím se v horní části editoru změní lišta. V roletkovém menu v této liště vyberte volbu Pevný poměr. Do políček vedle poté zadejte požadovanou hodnotu, dle Vámi zvolené šablony. Například: Šablona stolního kalendáře SKN-02 má uvednou velikost forografií 116 x 130 mm. Tetno rozměr lze také chápat jako daný poměr stran. Do políček tedy zadejte hodnoty: 116 a 130.

Příprava fotografií

Následně myší vyberte oblast, kterou chcete vyříznout pro kalendář. U této činnosti dejte pozor na orientaci ořezu. ZPS 11 automaticky přizpůsobuje orientaci dle tažení myši, je tedy nutno si pohlídat tu správnou orientaci. V našem případě tedy 116:130, nikoliv 130:116. Jakmile budete mít vybranou správnou kompozici, stiskněte tlačítko Oříznout v horní liště.

Příprava fotografií

Fotografie se ořízne a přizpůsobí se oknu. Nyní nezapomeňte fotografii uložit stisknutím CTRL+S. Postupujte takto u všech fotografií, které budou v kalendáři.

Příprava popisků

Popisky je ideální napsat buď ve Wordu nebo v Excelu. Pokud tento software nemáte, postačí Vám i obyčejný poznámkový blok, Notepad. Při psaní popisků je potřeba dávat pozor na maximální počet znaků. Tento počet lze nalézt vždy u šablony kalendáře, ve vlastnostech. V našem příkladě u SKN-02 je povolený počet znaků 83.

Soubor s číslováním

Popisky pište tak, že každá popiska je na samostatném řádku oddělená Enterem, popřípadě v Excelu v samostatných buňkách pod sebou.

V Excelu také můžete využít funkci pro počítání znaků: délka(buňka s popiskou), např. =délka(B1), ukáže délku popisky v buňce B1, viz obrázek.

Pokud šablona umožňuje vložit narozeniny vašich blízkých, a chcete tuto možnost využít, postupujte následovně: V Poznámkovém bloku nebo Word zadejte datum, stiskněte tabulátor a zadejte jméno (popis) viz obrázek.

Soubor s číslováním